Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Softstarty SiemensSilniki elektryczne prądu przemiennego są obecnie największą grupą odbiorników energii na świecie. Większość napędów przemysłowych wymaga stosowania indukcyjnych silników prądu przemiennego. Największym problemem, jaki pojawia się w przypadku zastosowania tych silników, jest ich rozruch. Rozruch bezpośredni czy rozruch gwiazda - trójkąt są już rozwiązaniami niewystarczającymi. Przy takich rozruchach występuje wiele niekorzystnych i generujących koszty zjawisk, takich jak udary mechaniczne, udary napięcia w sieci zasilającej i wiele innych. Aby wyeliminować te niekorzystne zjawiska, wprowadzono do użytku układy łagodnego rozruchu. Zmiany parametrów ruchu przy użyciu tych urządzeń odbywają się bez gwałtownych zrywów, a także z bezskokową regulacją napięcia zasilającego silnik.

Elementy mechaniczne będą przyspieszane szczególnie łagodnie i delikatnie, co pozytywnie wpływa na ich charakterystykę roboczą i wydłuża ich żywotność. Uniknięcie gwałtownych zmian ciśnienia w pompach, łagodne uruchomienie przenośnika taśmowego czy zmniejszenie prądu rozruchowego piły - do takich i innych zastosowań Siemens oferuje układy do łagodnego rozruchu silnika.


Układy softstart umożliwiają łagodny
rozruch:
• pomp;
• kompresorów;
• wentylatorów;
• dmuchaw;
• transporterów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników oraz dążąc do standaryzacji i unifikacji aparatury, Siemens stworzył system modułowy Sirius, w skład którego wchodzą układy łagodnego rozruchu. Poszczególne elementy systemu charakteryzują się konstrukcją oszczędzającą miejsce oraz dużą elastycznością. Każdy element, np. wyłącznik silnikowy, stycznik, softstart o tej samej wielkości, można łączyć ze sobą w dowolny, prosty sposób. Ponadto projektowanie, budowa, okablowanie i konserwacja są nadzwyczaj proste w realizacji, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. W skład rodziny Sirius wchodzą układy łagodnego rozruchu - softstart do napędów standardowych o mocy do 250 kW, w 6 wielkościach obudowy.

Układ łagodnego rozruchu z rodziny Sirius do zastosowań standardowych został zaprojektowany z myślą o użytkowniku - sposób podłączenia i ustawienia parametrów pracy jest bardzo prosty.

Softy z tej rodziny są bardzo małych gabarytów - wielkości styczników - i każdy z nich ma już wbudowany stycznik obejściowy - bypass.

Styki bocznikujące wbudowane w urządzenia Sirius powodują, że nie trzeba brać pod uwagę strat mocy na półprzewodnikach po zakończeniu rozruchu silnika. Straty cieplne w przypadku softstartu o mocy 250 kW wynoszą zaledwie 165 W. Podczas fazy obejściowej bypass styki te są chronione przez wbudowany elektroniczny system gasze-
nia łuku. Zabezpiecza to przed uszkodzeniami styków bocznikujących w przypadku wystąpienia zakłócenia.
Układy łagodnego rozruchu Sirius zajmują tylko jedną trzecią miejsca potrzebnego dla kombinacji gwiazda - trójkąt o tej samej mocy. Ale oszczędność dotyczy nie tylko przestrzeni w szafie, lecz także okablowania znajdującego się w szafie i biegnącego do silnika. Ma to znaczenie zwłaszcza przy dużych mocach. Softstart zajmuje o 80% mniej miejsca w szafie niż układ gwiazda -trójkąt. Jednocześnie zmniejsza się z sześciu do trzech liczba przewodów między silnikiem a softstartem.

Łącząc wyłącznik silnikowy z softstartem, spełniamy koordynację typu 1. W celu ochrony przed skutkami zwarć i spełnienia koordynacji typu 2 należy opcjonalnie dodatkowo zabezpieczyć tyrystory półprzewodnikowymi, szybkimi wkładkami bezpiecznikowymi SI-TOR. Należy też wiedzieć, że softstarty nie nadają się do rozruchu silników pierścieniowych, nawet w przypadku zwarcia (mostkowania) pierścieni.

3RW30 do mocy 55 kW

Nowa rodzina softstartów 3RW30 charakteryzuje się prostą budową, małymi gabarytami i łatwością uruchomienia. Softstarty te są najprostszymi układami łagodnego rozruchu silnika, służą do rozruchów lekkich i normalnych, ponieważ są wykonane w klasie 10 (CLASS 10). Nie mają one wewnętrznego zabezpieczenia przed uszkodzeniem (można je zabezpieczyć zewnętrznie). Jedynymi zabezpieczeniami przed uszkodzeniem softstartu są rozsądek i wiedza użytkownika.

3RW40 do mocy 250 kW

Układy łagodnego rozruchu 3RW40 wykorzystują nowego rodzaju sterowanie, zwane równoważeniem biegunowości, w celu wyeliminowania składowej stałej w softstartach sterowanych dwufazowo. Przy dwufazowym sterowaniu w fazie niesterowalnej płynie prąd równoważący przepływ prądu w fazach sterowanych. Do tego dochodzi fizycznie uwarunkowany asymetryczny przepływ trzech prądów fazowych w czasie rozruchu. Oprócz asymetrii spowodowanej sterowaniem elementów półprzewodnikowych w obu sterowanych fazach, również składowa stała prądu może prowadzić do zwiększenia głośności pracy silnika przy napięciach rozruchowych mniejszych niż 50%. Równoważenie biegunowości skutecznie eliminuje składową stałą prądu podczas rozruchu.

Grzegorz Wilk - Siemens

 


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl