Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Od pewnego czasu na polskim rynku dostępne są produkty automatyki przemysłowej znanego na całym świecie producenta, firmy Delta Electronics. Oficjalnym dystrybutorem marki Delta Electronics w Polsce jest firma Induprogress. Delta Electronics jest obecnie największym na świecie producentem zasilaczy, przetwornic częstotliwości oraz rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie zielonej energii. W ramach OEM dostarcza falowniki oraz serwonapędy dla największych producentów automatyki na rynku. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu dwie serie przetwornic częstotliwości tego producenta: bardziej zaawansowaną linię VFD-E oraz linię VFD-EL do mniej wymagających aplikacji.

VFD-EL
Seria VFD-E to kompaktowe falowniki małej i średniej mocy. Dostępne są w wersjach zasilanych napięciami 115 V, 230 V i 460 V, zakres mocy wyjściowych obejmuje 0,2-22 kW (0,6-34 kVA), zaś zakres częstotliwości od 0,1 do 600 Hz z krokiem 0,01 Hz. Urządzenia umożliwiają sterowanie częstotliwością i napięciem, jak również pracę w trybie wektorowym. Uwagę zwracają zabudowane w standardzie sterowniki PLC, dzięki czemu możemy w znacznym stopniu uprościć instalację sterującą. Co ważne, zastosowane PLC programowane są przy pomocy tego samego narzędzia, którego używa się do pracy z modułowymi sterownikami Delta Electronics. Takie rozwiązanie ułatwia diagnostykę i utrzymanie, jak również pozwala zaoszczędzić na kosztach szkoleń załogi. Poza sterownikiem falownik oferuje też szereg typowych opcji sterowania napędem.

Estetyczna i trwała obudowa zapewnia klasę ochrony IP20. Pod łatwo demontowalnym przednim panelem znajdują się gniazda rozszerzeń, pozwalające na zainstalowanie szeregu opcji rozbudowujących falownik o nowe funkcje. Wśród nich znajdziemy interfejsy sieci przemysłowych (m.in.: Profibus, DeviceNet, LonWorks i CANopen), karty wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, karty wyjść przekaźnikowych, kartę wejścia enkoderowego, jak również kartę z dodatkowym gniazdem USB (standardowo falowniki wyposażone są w gniazda Modbus RS485).

Modularna konstrukcja pozwala także na odłączenie panelu kontrolnego i umieszczenie go na przykład na drzwiach szafy sterowniczej lub w innym dogodnym miejscu. W tym celu należy zastosować kabel przedłużający (dostępne w długościach 3 m i 5 m). Asortymentu rozszerzeń dopełniają dopasowane do obciążenia rezystory hamujące.

Dzięki dużej sprawności samej przetwornicy, jak również dzięki wydajnemu systemowi chłodzenia, falowniki VFD można montować w bardzo małych odstępach od siebie. Jeśli temperatura otoczenia nie przekracza 40°C, możliwy jest nawet montaż bezpośrednio jeden przy drugim. Urządzenia o mniejszej mocy chłodzone są konwekcyjnie, natomiast większe wyposażone są w trwały i łatwy w wymianie (umieszczony na zewnątrz obudowy) wentylator.

Montaż falownika możliwy jest zarówno przy pomocy wkrętów, jak również na szynie DIN 35 mm (wymagany dodatkowy adapter).

Szczególną uwagę zwrócono na wpływ falowników VFD-E na otoczenie. Urządzenia mają zabudowany w standardzie filtr EMI, co pozwala uniknąć przedostawania się zakłóceń harmonicznych do sieci zasilającej. Dodatkowa zwora pozwala przełączyć urządzenie w tryb pracy, w którym może ono pracować w jednej sieci zasilającej z urządzeniami IT. Współdzielona szyna napięcia stałego pozwala połączyć równolegle kilka urządzeń do jednego obwodu odzyskiwania energii z hamowania (AFE2000). Takie rozwiązanie w znacznym stopniu poprawia sprawność układu. Całości dopełniają wbudowane zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe, przeciw-zwarciowe i termiczne.

Falowniki VFD-E znajdują zastosowanie we wszystkich branżach. Montowane są w różnego rodzaju obrabiarkach do metalu i drewna, we wtryskarkach tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, papierniczym i tekstylnym. Oczywiście znajdziemy je też w napędach wszelkiego rodzaju przenośników, bram, wind itp., jak również w systemach klimatyzacji oraz w pompach hydraulicznych.

VFD-EL
Falowniki serii VDF-EL są oparte na tej samej modułowej platformie co linia VFD-E, jednak przeznaczone są do zastosowań, w których nie wymaga się zaawansowanych funkcji sterowania. Przetwornice te mogą pracować w trybie sterowania napięciem i częstotliwością (nie ma sterowania wektorowego). Nie mają też zabudowanego PLC. Znajdziemy w nich jednak wszystkie powszechne opcje sterowania (włączając w to regulator PID).

Podobnie jak seria VFD-EL, dostępne są modele przystosowane do zasilania napięciami 115 V, 230 V i 460 V. Zakres dostępnych mocy wynosi w tym przypadku 0,2-3,7 kW (0,6-6,8 kVA). Bez zmian pozostaje zakres częstotliwości: od 0,1 do 600 Hz z krokiem 0,01 Hz.

Standardowo falowniki te wyposażone są w interfejs Mod-bus w standardzie RS485. Możliwa jest rozbudowa o interfejsy komunikacyjne sieci przemysłowych Profibus, DeviceNet, LonWorks i CANopen.

Montaż możliwy jest przy pomocy wkrętów lub na szynie DIN. Podobnie jak w serii VFD-E, możliwy jest montaż falowników bezpośrednio obok siebie, o ile temperatura otoczenia nie przekracza 40°C.

Z funkcji dostępnych w linii VFD-E znajdziemy jeszcze: współdzieloną szynę DC, wbudowany filtr EMI, przełącznik RFI oraz możliwość podłączenia rezystora hamującego.

Zastosowanie tych przetwornic, to przede wszystkim napędy pomp i wentylatorów, urządzenia transportu bliskiego (przenośniki, windy) oraz małe obrabiarki i urządzenia przemysłowe.

 


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl