Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Dedykowane napędy aplikacyjne dla precyzyjnego sterowania silnikami elektrycznymi

Firma ABB od wielu lat ściśle współpracuje z klientami działającymi w branżach HVAC oraz wodnej i wodnościekowej. Doświadczenie zdobyte w tych dziedzinach pozwoliło opracować dedykowane funkcje, które pomagają w ulepszeniu wydajności pracy napędów elektrycznych, a jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co w ostatnich latach staje się często kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze przemiennika częstotliwości.

ABB od dekad dynamicznie rozwija urządzenia i technologię związaną z techniką napędową. Przemienniki częstotliwości niskiego napięcia są stosowane praktycznie w każdej aplikacji wymagającej sterowania prędkością lub momentem silników elektrycznych w wielu gałęziach przemysłu. Firma posiada w swojej ofercie kilkanaście serii napędów mogących pracować w sieciach o napięciu od 110 do 690 V. Spośród wszystkich tych serii wyróżnia się napędy kompaktowe, maszynowe, standardowe, przemysłowe, specjalistyczne napędy maszyn, a także przemienniki dedykowane do zastosowania w aplikacjach posiadających specyficzne wymagania i charakterystykę. Technologia, w oparciu o którą są tworzone przemienniki częstotliwości ABB, pozwala na znacznie więcej niż tylko sterowanie prędkością i momentem silników elektrycznych. W niniejszym artykule pragniemy zaprezentować napędy przeznaczone do pracy w aplikacjach związanych z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją (HVAC) oraz w systemach wodnych i wodnoście-kowych.

Przemienniki częstotliwości do aplikacji HVAC

ABB posiada w swojej ofercie dwie serie napędów przeznaczonych do pracy w aplikacjach HVAC. Do pierwszej z nich należą przemienniki ACS320 -niewielkie i bardzo kompaktowe napędy, o mocach od 0,37 do 4 kW, pozwalające na łatwą ich integrację z systemami automatyki budynków. Urządzenia te zostały wyposażone w szereg funkcjonalności, np. komunikację po magistrali BACnet (MS/TP), 2 regulatory PID, timery z zegarem czasu rzeczywistego oraz funkcje do sterowania pompami i wentylatorami, które są często wymagane w tego rodzaju aplikacjach.

Drugą serią napędów dedykowanych do aplikacji HVAC jest ACH550. Urządzenia wchodzące w skład tej grupy zostały stworzone na bazie najpopularniejszych standardowych napędów ACS550. Ich zaletą jest bardzo duży zakres mocy (od 0,75 do 355 kW), bogate standardowe wyposażenie, solidna i niezawodna konstrukcja, a także szereg dedykowanych funkcji programowych do sterowania pompami i wentylatorami w systemach HYAC. Oprócz zintegrowanego adaptera komunikacji BACnet MS/TP, N2, FLN oraz Modbus, dostępnych funkcji czasowych, regulatorów PID czy szeregu innych funkcjonalności, ACH550 posiada wbudowany w standardzie znakomity dławik sieciowy o zmiennej indukcyjności swinging choke, gwarantujący dużo niższą zawartość harmonicznych niż w przypadku standardowych rozwiązań.

W najbliższych miesiącach na naszym rynku pojawi się nowy przemiennik częstotliwości serii ACH580, zbudowany w oparciu o innowacyjną technologię wszechstronnych napędów ABB, którego konstrukcja będzie bazować na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach stworzonych przez inżynierów z Finlandii, wykorzystywanych już w napędach ACS580 czy ACS880.

Przemienniki częstotliwości do aplikacji wodnych i wodnościekowych

Seria ACQ810 została stworzona w celu spełnienia najbardziej rygorystycznych wymagań stawianych napędom w aplikacjach sterowania pompami, w przemyśle wodnym i wodnoście-kowym. Charakteryzują się szerokim zakresem mocy (od 1,1 do 500 kW), niezwykle kompaktową budową modułową oraz wysoką jakością wykonania. Program aplikacyjny przemienników ACQ810 umożliwia sterowanie nawet w bardzo skomplikowanych układach, bez konieczności stosowania zewnętrznych sterowników programowalnych (PLC). W przemiennikach częstotliwości serii ACQ810 dostęp do zaawansowanych funkcji programowych jest bardzo prosty dzięki zastosowaniu zdefiniowanych fabrycznie zestawów parametrów (tzw. makropalikacji) dla sterowania w aplikacjach jedno- i wielopompowych. Ich dodatkowym wyróżnikiem jest intuicyjne w obsłudze oprogramowanie PC, pozwalające użytkownikowi na szybką parametryzację, uruchomienie i monitorowanie pracy napędu.

Napędy ACQ810 posiadają w standardzie:
• rozbudowany regulator PID, umożliwiający sterowanie wartością ciśnienia, przepływu czy poziomu cieczy oraz funkcję uśpienia regulatora;
• funkcję powolnego napełniania instalacji hydraulicznej;
• funkcję bezczujnikowej kalkulacji przepływu, dzięki której można zrezygnować z dodatkowego miernika;
• funkcję sterowania wieloma pompami w układzie kaskadowym, która zapewnia redundancję dla każdej z pomp oraz wyrównywanie ich czasu pracy;
• funkcje zabezpieczeń, które pozwalają wydłużyć czas pracy systemu bez niepotrzebnych przestojów;
• funkcję samoczyszczenia pompy, która może uruchamiać się automatycznie;
• możliwość sterowania synchronicznymi silnikami reluktancyjnymi (SynRM) o wysokiej sprawności (IE4).
 


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl