Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Silniki elektryczne zużywają prawie jedną trzecią wytwarzanej na świecie energii elektrycznej. Można więc uznać, że niezawodne działanie silników elektrycznych ma kluczowe znaczenie dla współczesnego stylu życia. Mimo to miliony z tych silników nie pracują optymalnie. Zużycie wynikające z częstego uruchamiania i zatrzymywania silnika skutkuje nieplanowanymi przestojami i krótszym okresem eksploatacji. Tymczasem czas sprawności silników można znacząco wydłużyć, jeśli użyjemy softstartów. Dzięki nim rozruch oraz zatrzymanie pracy silnika mają łagodny przebieg, co pomaga zoptymalizować pracę zarówno nowych, jak i już działających silników.

Pod koniec 2015 roku firma ABB wprowadziła na rynek pełny typoszereg softstartów PSTX. Zastąpią one starą serię PST i PST(B). Wraz ze wzrostem mocy silników obsługiwanych przez te urządzenia dodano wiele funkcji dodatkowych, znacząco ułatwiających pracę użytkownikom i skracających czas niezbędny na wprowadzanie nastaw i diagnostykę układu. W każdym z podstawowych zastosowań (sterowanie pompami, wentylatorami, przenośnikami taśmowymi) wprowadzono nowe ciekawe usprawnienia.

Sterowanie pompami

Uderzenie wodne to zjawisko często spotykane w przypadku pracy pomp. Zwykle skutkuje ono znacznym zużyciem rur i zaworów przy zatrzymywaniu pompy. Softstarty ABB zostały wyposażone w regulację momentu obrotowego, który eliminuje uderzenia wodne i wydłuża czas eksploatacji układu, jednocześnie skracając czas przestojów i prac serwisowych. W miarę upływu czasu wiele pomp jest też narażonych na problemy z drożnością. Dochodzi do ograniczenia natężenia przepływu i zwiększonego ryzyka uszkodzenia pompy. Dzięki funkcji odwrócenia kierunku przepływu i ponownego rozruchu udarem softstarty pomagają eliminować i rozwiązywać problemy związane z niedrożnością pomp. Na uwagę zasługuje też funkcja zabezpieczenia przed niedociążeniem, która pozwala uniknąć uszkodzeń pomp w wyniku pracy na sucho.

Praca w układach wentylatorowych

Wentylatory charakteryzują się standardowo wysokim momentem bezwładności, przez co ich rozruch jest utrudniony, a wartości prądu rozruchowego wysokie. Dzięki softstartowi PSTX możliwe jest ograniczenie prądu rozruchowego. Ustawienia można skonfigurować tak, by pasowały praktycznie do każdych warunków rozruchu, zarówno bez obciążenia, jak i przy pełnym obciążeniu. Dzięki wpisanym do pamięci podstawowym nastawom ustawienie softstartu do wentylatora zajmuje około 30 sekund. Ze względu na dużą bezwładność układu także zatrzymanie wentylatora może zająć sporo czasu. Aktywne hamowanie z wykorzystaniem funkcji hamowania dynamicznego skraca ten czas. Zwiększa to bezpieczeństwo procesowe w sytuacji, gdy obciążenie cechuje się dużym momentem bezwładności oraz ułatwia obsługę wentylatora.


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl