Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Silniki elektryczne prądu przemiennego są obecnie największą grupą odbiorników energii na świecie. Większość napędów przemysłowych wymaga stosowania indukcyjnych silników prądu przemiennego. Największym problemem, jaki pojawia się w przypadku zastosowania tych silników, jest ich rozruch. Rozruch bezpośredni czy rozruch gwiazda - trójkąt są już rozwiązaniami niewystarczającymi. Przy takich rozruchach występuje wiele niekorzystnych i generujących koszty zjawisk, takich jak udary mechaniczne, udary napięcia w sieci zasilającej i wiele innych. Aby wyeliminować te niekorzystne zjawiska, wprowadzono do użytku układy łagodnego rozruchu. Zmiany parametrów ruchu przy użyciu tych urządzeń odbywają się bez gwałtownych zrywów, a także z bezskokową regulacją napięcia zasilającego silnik.

Elementy mechaniczne będą przyspieszane szczególnie łagodnie i delikatnie, co pozytywnie wpływa na ich charakterystykę roboczą i wydłuża ich żywotność. Oszczędza się w ten sposób na materiałach pomocniczych, poprawia się zachowanie maszyny roboczej i wydłuża się jej trwałość.
Układy softstartów umożliwiają dokonanie łagodnego rozruchu silników niemal w każdym zastosowaniu.

Jaki softstart wybrać?

Dokonanie właściwego wyboru układu łagodnego rozruchu jest zadaniem dość trudnym, wymagającym pewnej wiedzy o urządzeniu, o maszynie, w której będzie on instalowany. W dzisiejszych czasach osoba dokonująca wyboru softstartu musi przebrnąć przez gąszcz informacji, jakie do niej docierają, uwzględnić wymagania maszyny, uwzględnić poziom wiedzy technicznej służb utrzymania ruchu w danym zakładzie, wziąć pod uwagę nie tylko tę jedną maszynę, ale także pozostałe, jakie znajdują się w danym zakładzie.
Poniżej postaram się przedstawić kilka informacji, które warto wziąć pod uwagę, aby dokonany wybór był wyborem optymalnym.
Zacznijmy od wyboru producenta. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna decyzja, która ma ogromne znaczenie w przyszłości, podczas dalszej eksploatacji.
Wybór dużego producenta, znanej firmy o zasięgu światowym, jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż wybór mało znanego producenta o zasięgu lokalnym. Już na etapie projektowania nowego softstartu brana jest pod uwagę wiedza i doświadczenie zdobyte podczas produkcji starszych modeli urządzenia. Cały proces produkcji odbywa się w najnowszej technologii, z zachowaniem najwyższych standardów. Jest to proces w pełni zautomatyzowany. Podczas produkcji poszczególne jej etapy są ciągle monitorowane, sprawdza się, czy nie występują jakieś błędy - jest to bardzo rozwinięty proces diagnostyki, kontroli i sprawdzania. Dlatego otrzymując gotowy produkt, mamy pewność, że otrzymujemy produkt w pełni sprawny, bez żadnych wad produkcyjnych. Warto też pomyśleć o kliencie końcowym, który z pewnością będzie bardzo zadowolony, jeśli w maszynie otrzyma softstart renomowanej światowej firmy.
Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest gwarancja. Często producent maszyn czy urządzeń wysyła je w różne strony świata, do wielu krajów. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki softstartu możemy skorzystać z serwisu lokalnego, jaki nam oferuje producent o zasięgu światowym. W przypadku wyboru małej firmy o zasięgu lokalnym często serwis jest naszym problemem, co wiąże się z ogromnymi kosztami, np. wyjazdu do odległego kraju.
Kolejna sprawa, którą należy wziąć pod uwagę, jest zakres mocy. W zakładach produkcyjnych występują silniki o różnych mocach, warto więc wybrać taką rodzinę softstartów, które mają bardzo szeroki zakres działania. Zastosowanie jednego typu sofstartów ułatwia służbom utrzymania ruchu zapoznanie się z budową, zasadami działania, obsługą i późniejszą eksploatacją, co przyczynia się do zmniejszenia awaryjności i skutkuje znacznym obniżeniem kosztów przestojów.
Warto też zwrócić uwagę na gabaryty softstartów, zwłaszcza przy dużych mocach, oraz na straty mocy podczas pracy - wiąże się to przede wszystkim z rozmiarami szafy, z zastosowaniem dodatkowego chłodzenia, a nawet klimatyzacji, w której będą montowane układy łagodnego rozruchu.


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl