Drukuj

Zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych w biurach, salach szpitalnych, pokojach hotelowych, centrach handlowych czy innych pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają ludzie, jest niezwykle istotne. Temperatura i wilgotność powietrza oraz zawartość CO2 wpływa nie tylko na właściwe funkcjonowanie ludzkiego organizmu, ale również przekłada się na takie czynniki, jak: samopoczucie, zdolność koncentracji, a także zdrowie.

Za utrzymanie najbardziej korzystnych warunków klimatycznych odpowiadają układy ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji w budynkach (HVAC), w których niewątpliwie jedną z najważniejszych ról, zaraz po układzie sterowania, pełnią przemienniki częstotliwości sterujące w inteligentny sposób prędkością silników elektrycznych. Warto wiedzieć, że nie każdy typ popularnych falowników jest odpowiedni do tego rodzaju aplikacji, dlatego też firma ABB od wielu lat produkuje dedykowane urządzenia do systemów HVAC, których najnowszym dzieckiem jest seria ACH580.

Napędy serii ACH580 zostały wprowadzone do sprzedaży przez ABB w 2015 roku. Początkowo były to urządzenia tylko o konstrukcji do powieszenia na ścianie lub w szafie. Z biegiem czasu rodzina tych przemienników powiększała się o nowe rozwiązania: moduły napędowe do zabudowy w szafie i kompletne napędy szafowe. Już wkrótce pojawią się także napędy o niskiej emisji harmonicznych. Konstrukcja tych urządzeń bazuje na bardzo znanej i popularnej serii ACS580, która - dzięki swojemu bogatemu wyposażeniu, niezwykle łatwej konfiguracji i obsłudze - w krótkim czasie stała się liderem na rynku napędów standardowych.

Napędy naścienne - ACH580-01 (0,75-250 kW)

Przemienniki ACH580-01 zostały przystosowane do powieszenia na ścianie lub w szafie. Posiadają obudowę w stopniu ochrony IP21 lub szczelniejszą - w IP55 do zastosowania w środowisku o wysokim zapyleniu oraz dużej wilgotności powietrza. Napędy te charakteryzują się mniejszymi lub takimi samymi gabarytami co ich poprzednicy - ACH550 oraz takim samym rozstawem otworów montażowych, dzięki czemu ewentualna podmiana starszych urządzeń na nowe nie stanowi żadnego problemu.

Przemienniki ACH580-01 znajdują zastosowanie głównie w układach wentylatorowych, w kompresorach, układach klimatyzacyjnych oraz w systemach dystrybucji wody lodowej.

Istotną zaletą tych urządzeń jest ich bardzo bogate wyposażenie standardowe. Każdy przemiennik posiada wbudowany w standardzie filtr EMC dla zastosowania w środowisku mieszkaniowym, dławik sieciowy swinging choke znacznie obniżający poziom wyższych harmonicznych, również przy częściowym obciążeniu, zaawansowany panel sterowania HVAC, adapter komunikacji BACnet MS/TP, Modbus RTU i wiele innych.

Moduły napędowe - ACH580-04 (250-500 kW)

W celu rozszerzenia mocy przemienników ACH580 stworzono moduły napędowe przystosowane do zabudowy w szafie, które stosowane są najczęściej w dużych aplikacjach wentylatorowych o dużej mocy. Głównymi cechami tych modułów są: bardzo wąska konstrukcja (345 mm) pozwalająca na zainstalowanie urządzeń w szafach o szerokości nawet 400 mm, bogate wyposażenie (filtr EMC, dławik sieciowy, zaawansowany panel sterowania i inne), a także prosta instalacja i uruchomienie. Urządzenia te są dedykowane głównie dla integratorów systemów, producentów szaf oraz klientów OEM.

Napędy szafowe - ACH580-07 (75-500 kW)

Szafowe przemienniki częstotliwości ACH580 są bardzo ciekawym rozwiązaniem ze względu na ich kompaktową konstrukcję, bogate wyposażenie standardowe i mnogość opcjonalnych elementów dodatkowych, które mogą zostać zabudowane w ich wnętrzu. Każde urządzenie posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe w postaci rozłącznika z bezpiecznikami, dławik sieciowy, filtr EMC, panel sterowania HVAC zainstalowany na drzwiach szafy. Opcje dodatkowe instalowane wewnątrz szafy obejmują: stycznik sieciowy, dławik wyjściowy, panel operatorski z przyciskami, podejście kabli od góry i wiele innych. Obudowa przemienników szafowych charakteryzuje się stopniem ochrony IP21, IP42 lub IP54, dzięki czemu może pracować w różnych warunkach środowiskowych. Dodatkowo, w urządzeniach o mocy do 250 kW zastosowano nowy układ chłodzenia, kompletnie odseparowany od sekcji elektroniki sterującej.

Napędy naścienne o niskiej emisji harmonicznych - ACH580-31(4-45kW)

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów oraz użytkowników przemienników częstotliwości, ABB pod koniec tego roku wprowadzi do sprzedaży kompaktowe napędy naścienne o niskiej emisji harmonicznych (ULH - Ultra Low Harmonie) o niewielkiej mocy. Urządzenia te praktycznie nie wprowadzają zakłóceń do sieci elektrycznej (THDi <4%), a dzięki współczynnikowi mocy równemu jedności zapewniają możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie energii, jednocześnie podnosząc współczynnik cosΦ) dla całego budynku. ACS580-31 posiadają także unikalną zdolność podbicia napięcia, dzięki czemu pomimo spadku napięcia zasilania napędy te są w stanie utrzymać wyjściowe napięcie na poziomie znamionowym.

Przemienniki częstotliwości są bardzo ważnym ogniwem w aplikacjach HVAC. Dzięki sterowaniu prędkością wentylatorów oraz pomp możliwa jest płynna regulacja wielu zmiennych procesowych (np. temperatury i wilgotności powietrza) nawet w bardzo skomplikowanych systemach o zróżnicowanych charakterystykach. Wiele funkcji programowych zawartych w napędach ACH580 nie tylko pozwala na rozproszenie logiki sterowania w systemie, ale także zapewnia niezawodność działania układu oraz bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku. Funkcja Override, której zadaniem jest maksymalne wydłużenie pracy napędu w sytuacji awaryjnej, pozwala na stosowanie tych urządzeń również w przeciwpożarowych układach wentylacyjnych.

Przemienniki z rodziny ACH580 przyczyniają się ponadto do znacznego zmniejszenia zużycia energii wynikającej z zastosowania regulacji prędkości obrotowej silników, co w wielu przypadkach ma kluczowe znaczenie dla całkowitego bilansu energetycznego budynków. W celu uzyskania możliwie najniższych rachunków za energię w aplikacjach HVAC coraz częściej stosuje się silniki reluktancyjne (SynRM) lub z magnesami trwałymi (PMSM), które charakteryzują się wysoką sprawnością (IE4).

ABB Sp. z o.o.


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl