Drukuj

ABB Ability™ Smart Sensor to rozwiązanie, które pozwala na zastosowanie predykcyjnego modelu serwisowego dla nieomal każdego silnika niskiego napięcia. Poprzez gromadzenie i analizę danych o pracy silników umożliwia ono optymalizację działań służb utrzymania ruchu, a w rezultacie ograniczenie przestojów nawet o 70%, wydłużenie żywotności silników nawet o 30% oraz zmniejszenie zużycia energii nawet o 10%.

Monitoring stanu silników niskiego napięcia zakładów produkcyjnych stanowi wyzwanie dla służb utrzymania ruchu. Główny problem stanowi optymalizacja czasowa i kosztowa działań konserwacyjno-serwisowych, co spowodowanej, jest głównie znaczną liczebnością zainstalowanych jednostek napędowych tego typu. ABB wychodzi naprzeciwko potrzebom użytkowników i oddaje w ich ręce narzędzie Przemysłu 4.0, które po raz pierwszy w historii pozwoli silnikom elektrycznym niskiego napięcia przekazać informację o swoim stanie w jasny i czytelny sposób.

ABB Ability™ Smart Sensor to samowystarczalny czujnik instalowany na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia, którego zadaniem jest dokonywanie okresowych pomiarów parametrów pracy silnika: temperatury, poziomu hałasu, poziomu drgań, występowania przeciążeń, a także przybliżonego zużycia energii elektrycznej. Wbudowana technologia Bluetooth® Low Energy pozwala na komunikację czujnika z urządzeniami zewnętrznymi. SmartSensor przesyła dane do bezpiecznego serwera chmury za pośrednictwem smartfonu lub bramki Bluetooth, gdzie dane przetwarzane są przy użyciu zaawansowanych algorytmów opartych na wieloletnim doświadczeniu ABB. Wynikiem działania jest kompletna informacja odnośnie do pracy i stanu silnika.

Sam pomiar parametrów to tylko początek procesu oceny stanu silnika. Zmierzone wartości muszą bowiem zostać poddane analizie, która pozwoli na właściwą ich interpretację. Tu ABB wychodzi naprzeciw użytkownikom silników, oferując swoją wiedzę ekspercką i wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania, produkcji i serwisowania silników elektrycznych.

Parametry mierzone przez czujnik przekazywane są za pośrednictwem smartfona lub specjalnej bramki komunikacyjnej do dedykowanego, bezpiecznego serwera-chmury, który pełni trzy funkcje. Pierwsza z nich to gromadzenie danych z czujników zainstalowanych na silnikach, druga to analiza zgromadzonych danych przy użyciu zaawansowanych algorytmów opracowanych w centrach badawczych ABB. W wyniku analizy powstaje jednoznaczna i zrozumiała dla użytkownika informacja o stanie silnika. Trzecią funkcją serwera jest przekazanie informacji użytkownikowi. Realizowane jest to na dwa sposoby: w wersji uproszczonej (światła ostrzegawcze, wartości parametrów) dane mogą zostać odczytane poprzez aplikację na smartfonie lub tablecie, zaś w wersji zaawansowanej (trendy) - poprzez portal klienta.

W skład systemu wchodzą: inteligentny czujnik ABB Ability™ Smart Sensor, serwer-chmura ABB, który gromadzi, analizuje i udostępnia dane, aplikacja mobilna instalowana na smartfonie lub tablecie oraz opcjonalnie bramka komunikacyjna i portal klienta.

ABB Ability™ Smart Sensor pozwala na zrewolucjonizowanie podejścia do konserwacji i serwisu parku
maszynowego silników niskiego napięcia, niosąc ze sobą szereg korzyści na wielu płaszczyznach.

Aktywny nadzór nad silnikami, jaki udostępnia usługa ABB, pozwala na wdrożenie opisywanego modelu pro-aktywnego działania prewencyjnego, bazującego na monitoringu stanu. Stały nadzór nad parkiem maszynowym, otrzymywanie alertów o stanie jednostek napędowych umożliwia planowanie i celowanie działań serwisowych tam, gdzie są one rzeczywiście w danym czasie niezbędne. Szybkie wykrycie pierwszych symptomów awarii pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych działań naprawczych w sposób planowany, zanim awaria przybierze poważne rozmiary. Wynikiem tego będzie ograniczenie nieplanowanych przestojów, których czas może się skrócić nawet o 70 procent, a także, co najistotniejsze, uniknięcie utraty zysku spowodowanego zatrzymaniem linii produkcyjnych.


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl