Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info


alt Rozmowa z właścicielem firmy KDM-automatyka –wyłącznym dystrybutorem marki Invertek Drives w Polsce – Maciejem Zwierzychowskim oraz z przedstawicielem firmy Invertek Drives – Stevem Adamsem.

Invertek Drives wytycza  nowe standardy na polskim rynku przetwornic częstotliwości


Redakcja: – Czym dokładnie zajmuje się firma Invertek Drives? Steve Adams: – Firma Invertek wyspecjalizowała się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży elektronicznych układów regulacyjnych przeznaczonych do sterowania silnikami elektrycznymiprądu przemiennego. Wąska dziedzina naszej specjalizacji wspierana jest systematycznie prowadzonymi przez nas badaniami w Centrum Innowacji, co pozwala nam na nieustanne podnoszenie jakości naszych urządzeń oraz dostosowywanie ich funkcji technicznych do oczekiwań rynków.

R.: – Jaka była motywacja rozpoczęcia działalności i jakie były największe wyzwania w okresie pierwszych trzech lat?
S.A.: – Głównym powodem rozpoczęcia działalności była chęć wypełnienia luki rynkowej na kompaktowe, łatwe w obsłudze przemienniki częstotliwości przeznaczone do sterowania silnikami AC. Nie było to jednak proste zadanie. Jednym z największych wyzwań było opracowanie niezawodnego regulatora z wiodącą w swojej klasie wydajnością. Zależało nam, aby stworzyć produkt nie tylko wysokiej jakości, w pełni funkcjonalny, ale przede wszystkim prosty w obsłudze nawet dla osób, które wcześniej nie miały styczności z przetwornicami częstotliwości. Kolejnym trudnym zadaniem było wprowadzenie produktu na rynek, gdzie udziały były już zagospodarowane przez silne firmy konkurencyjne. Dla nowej firmy, wchodzącej na rynek z nieznanym dotąd produktem, konieczne stało się szybkie potwierdzenie wiarygodności oraz uzyskanie – w możliwie najkrótszym czasie od wprowadzenia produktu na rynek – zwiększenia świadomości klientów. Założenia i wyznaczone cele udało nam się osiągnąć, czego potwierdzeniem jest zbudowana i prężnie działająca sieć dystrybucji w ponad 65 krajach na całym świecie oraz nieustannie rosnąca grupa klientów.

R.: – Steve Adams wyjaśnia nam częściowo, dlaczego decydując się na dystrybucję nowej na rynku marki, dokonał Pan wyboru właśnie tego produktu. Ale czy pomimo wielu innowacyjnych cech nie uważa Pan, że oferta produktowa  przetwornic częstotliwości na rynku polskim jest już na tyle szeroka, że ciężko będzie znaleźć odbiorców na produkty marki Invertek Drives?
Maciej Zwierzychowski: – Tak, to prawda. Polski rynek przetwornic
jest już w dużym stopniu nasycony produktami, jednak wysoki poziom rozwoju technologicznego i bardzo różnorodna
gama oczekiwań z jednej strony wymusza na producentach przetwornic częstotliwości zaspokajanie potrzeb poprzez
nieustanne modyfikowanie dotychczasowej oferty, a z drugiej strony daje możliwość właśnie nowym graczom i ich dotąd
nierozpoznawalnym produktom. Producenci, i to niezależnie od czasu istnienia na rynku, którzy w porę nie dostosowują
swojej oferty do zmieniających się potrzeb klientów, zostają w sposób naturalny wyparci przez konkurencję. Obecnie
od przetwornic wymaga się przede wszystkim uniwersalności, łatwości implementacji w aplikacji, prostoty obsługi oraz
wysokiej bezawaryjności. Produkty marki Invertek, posiadając wszystkie wymienione cechy, stanowią odpowiedź na potrzeby rynku nowoczesnych systemów napędowych i co równie ważne, zachowują optymalny stosunek ceny do osiągów. To wszystko łącznie przekonuje nas, że przetwornice Invertek znajdą swoich odbiorców. Nie bez znaczenia jest również elastyczne w kwestii zachowawczej do rynku i jego potrzeb podejście producenta. Nieustannie prowadzone badania i prace rozwojowe nad doskonaleniem produktów sprawiają, że posiadają one wiele cech wyróżniających, ważnych z punktu widzenia użytkownika.


R.: – Jakie to cechy?
M.Z.: – Invertek w swojej ofercie posiada przetwornice serii ODE-2, zasilane 1-fazowo, z wyjściem 1-fazowym. Jest to jedyny dostępny w Polsce przemiennik 1-fazowy sterowany cyfrowo z pełną modulacją częstotliwości i amplitudy przebiegu wyjściowego. Falownik ten należy do rodziny produktów ekonomicznych, zaprojektowanych w sposób ułatwiający obsługę oraz umożliwiający współpracę zarówno z jednofazowymi silnikami indukcyjnymi, jak i silnikami 3-fazowymi, wyposażonymi w kondensatory rozruchowe. Interesującym rozwiązaniem, mającym na celu uproszczenie i przyspieszenie czasu parametryzacji przetwornic Invertek, jest urządzenie OPTISTICK. Urządzenie OPTISTICK to odpowiednik pamięci flash typu PenDrive, który umożliwia przenoszenie i przechowywanie zestawów
parametrów dowolnego przemiennika. Urządzenie pozwala skopiować z/do przemiennika zestaw parametrów po naciśnięciu jednego z dwóch zintegrowanych z nim przycisków, po uprzednim podłączeniu do gniazda dostępnego na panelu frontowym ODE-2/ODP-2/ODV-2. OPTISTICK posiada również zintegrowany moduł komunikacji bezprzewodowej BlueTooth, umożliwiający podłączenie urządzenia typu PC lub IPOD do napędu z wsuniętym OPTISTIC. Na uwagę zasługuje także konstrukcja obudowy falowników, która umożliwia ich bezpośredni montaż na szynie DIN, co w połączeniu z możliwością montowania ich „falownik przy falowniku” daje duże możliwości w zakresie oszczędności miejsca w szafie.

R.: – Co jeszcze można znaleźć w ofercie Invertek Drives?
M.Z.: – Invertek to tylko trzy podstawowe serie napędów AC (ODE-2; ODP-2; ODV-2) zróżnicowanych funkcjonalnie, pokrywające całkowicie zapotrzebowanie rynkowe od prostych, tanich, uniwersalnych do bardziej zaawansowanych, z szeregiem dedykowanych funkcji dostosowanych do potrzeb nawet bardziej wymagających aplikacji. ODE-2 – to seria urządzeń produkowanych w ograniczonym (do 11 kW) zakresie mocy, należących do rodziny produktów ekonomicznych, znajdujących zastosowanie w większości prostych aplikacji. Występują w trzech klasach szczelności: IP20, IP55 i IP66. Urządzenie w wersji podstawowej posiada listę tylko 14 podstawowych parametrów, co sprawia, że jego uruchomienie
jest wyjątkowo proste i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Dla bardziej wymagających aplikacji ODE-2 daje możliwość
rozszerzenia listy podstawowych parametrów, co umożliwia realizację bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak: regulator PID, lotny start oraz napięcie wzmocnienia ułatwiające rozruch. ODP-2 – to seria pokrywająca szeroki zakres mocy (do160 kW), rodzina niezwykle funkcjonalnych, rozwiniętych technologicznie, jednocześnie prostych w zastosowaniu i niezawodnych urządzeń, które można klasyfikować jako doskonałe rozwiązanie dla szczególnie precyzyjnych koncepcji napędowych. Cała seria Optidrive P2 w standardzie zapewnia przeciążalność prądową 150% przez 60 s oraz 200% przez 2 s, co zwiększa wydajność pracy przetwornic nawet w najbardziej złożonych technicznie
aplikacjach. Zaawansowane algorytmy precyzyjnego bezczujnikowego sterowania silników indukcyjnych (AC) oraz
silników z magnesami trwałymi (PM), rozbudowane funkcje aplikacji inżynierskich czynią go niewątpliwie jednym z najnowocześniejszych przemienników częstotliwości na rynku.
ODV-2 (HVAC) – to rodzina nowej generacji kompaktowych przetwornic częstotliwości, seria pokrywająca szeroki zakres
mocy (do 160 kW), które stanowią idealne rozwiązanie dla napędu pomp i wentylatorów. Szerokie funkcje dostosowane do aplikacji HVAC, takie jak: sterowanie kaskadą pomp i wentylatorów, predefiniowana konfiguracja sterowania pracą pompi wentylatorów, tryb uśpienia i wznowienia pracy, tryb przeciwpożarowy oraz wiele innych, stanowią technologicznie rozwiniętą rodzinę przetwornic.

R.: – Zagadnienie oszczędności energii elektrycznej stało się ostatnio bardzo popularne. Czy produkty marki Invertek są
rozwiązaniem pozwalającym również na optymalizację poziomu zużycia energii?
M.Z.: – Tak, oczywiście. Przetwornice marki Invertek zapewniają optymalne magnesowanie silnika przy dowolnej prędkości i w każdych warunkach obciążeniowych. Funkcja ta pozwala na zminimalizowanie straty zarówno przemiennika częstotliwości, jak i maszyny asynchronicznej i tym samym także zmniejsza całkowity pobór mocy. Takie podejście zapewnia oszczędność energii nawet do 50%.

R.: – Jakie plany na przyszłość ma firma Invertek?

S.A.: – Łatwość i prostota obsługi, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich możliwości funkcjonalnych jest naszą filozofią, co wykorzystujemy podczas pracy nad ciągłym udoskonalaniem naszych urządzeń. To sprawia, że nasze napędy znajdują zastosowanie w coraz to bardziej różnorodnych aplikacjach na całym świecie. W najbliższych latach planujemy inwestycje, które będą miały na celu dywersyfikację oraz dalsze poszerzanie naszej oferty. Duża część środków inwestycyjnych przeznaczona zostanie na działania, mające na celu dalsze doskonalenie serii Optidrive HVAC (dla pomp i wentylatorów) oraz serii L Optidrive ukierunkowanej na zaspakajanie specjalistycznych wymagań, jakie stawia przemysł związany z produkcją wind. Nieustanny wzrost sprzedaży, a co za tym idzie wzrost produkcji
skłania nas do podniesienia inwestycji w dalsze unowocześnienie naszej infrastruktury. Planujemy również wdrożenie
nowych rozwiązań technologicznych w naszych zakładach produkcyjnych, umożliwiających nam sprostanie oczekiwaniom
coraz bardziej wymagających grup odbiorców.

R.: – A jakie są Pana plany w zakresie dystrybucji przetwornic Invertek w Polsce?

M.Z.: – Pragniemy zbudować efektywną sieć dystrybucji na rynku polskim, powiększając tym samym bazę logistyczną
i magazynową. Zależy nam, aby nasi klienci mieli dostęp do produktów „od ręki”, mając możliwość zaopatrzenia się w różnych częściach Polski. Patrząc na dynamiczny rozwój dystrybucji u naszych kolegów w innych krajach, wierzymy, że
i polscy klienci będą otwarci na nowości techniczne i razem z nami będą podążać za światową czołówką w dziedzinie napędów elektrycznych. Jako firma inżynieryjna z pełną odpowiedzialnością dokonaliśmy wyboru wysokiej jakości przetwornic INVERTEK, wspierając markę własnym doświadczeniem, pozwalającym na zintegrowanie oferty handlowej z usługowo--serwisową.


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl